Giriş sayfasına dönmek için tıklayınız Elektronik posta göndermek için tıklayınız Soru, istek ve önerileriniz için tıklayınız
FENG SHUI
Gizem Bölümüne Dönüş

Feng Shui nedir? Feng Shui (Fung Şuway) milattan önce süregelen eski bir Çin yaşama sanatıdır. Çin'de yaklaşık 4000 yıldan beri uygulanmaktadır. Feng Shui'nin sözlük anlamı "rüzgar" ve "su" dur. İkisi bir araya gelince çevreyle uyum içinde yaşamak anlamına geliyor. Kısacası Feng Shui, doğanın güçlerini ve enerjisini yönlendirme sanatıdır. Binlerce yıldır Çinliler evlerini ve eşyalarını doğru biçimde yerleştirirlerse, zengin bir yaşamı kendilerine sağlayacak pozitif enerjiyi çekeceklerine inanıyorlar.Feng Shui'nin tarihi oldukça eskidir. Bu tarih Çin'in ilk imparatorlarından Wu'nun bir kaplumbağanın kabuğundaki sihirli kareyi keşfetmesi ile başlıyor. Sihirli karede ilginç olan taraf yatay, dikey ve çapraz sıralarının toplanınca on beş sayısını vermesi idi. Pa-kua (Ba Gua) adını verdikleri bu sihirli kareyi oluşturan dokuz alanın her biri yaşamlarımızın farklı yönü ile ilişkilidir. Örneğin; en üstte, sağ köşedeki kare evlilik alanını simgeliyor.

Feng Shui'nin temel ilkeleri Ch'i, Sharlar, Dokuz Çare, Beş Element, Dağınıklık ve Yin ile Yang'dan oluşur.

- Ch'i bu felsefeye göre her şeye hayat verendir. Kıvrılarak akan bir ırmakta, tatlı esen rüzgarda yada uçarak kayan bir patencide Ch'i bulunabilir.

- Chi'yi beş element oluşturuyor; metal, ateş, su, tahta ve toprak. Her insan doğum tarihine bağlı olarak bu elementlerden biri tarafından yönetilir. Chi iyi aktığında yaşamımız uyumlu ve dengeli olur. Durgunlaştığındaysa, hastalıklara ve şanssızlıklara neden olabilir.

- Sharlar, şanssızlık ve talihsizlik getiren negatif enerjilerdir.

- Her sorunu çözmek için 9 çare vardır: parlak, ağır, içi boş ve elektrikli nesneler, canlılar, sesler, renkler ve içgüdü. Kristal küreler, aynalar, rüzgar çanları, mobiller, bitki ve hayvanlar gibi canlı varlıklar, bambu flütler, taş, kaya veya heykel gibi ağır nesneler, renkler ve elektromanyetik alanları gözetildiği sürece elektrikli aletler ve lambalar evin doğru yerlerinde kullanılırsa, negatif enerji pozitif enerjiye dönüşecektir.

- Yin ve Yang yaşamı şekillendiren ve dengeleyen iki kozmik güçtür. Yin (negatif enerji) karanlık alanları, Yang (pozitif enerji) aydınlığı sembolize eder. Yin Yang sembolünde, siyahın içinde beyaz, beyazın içinde siyah nokta vardır. Zıt renkli noktalar, her şeyin kendi içinde zıddını da barındırdığının sembolüdür. Yin ve Yang arasında sağlanan denge ile aslında evrenin bütünlüğü simgelenir.

Bazı Feng Shui Önerileri

- Taze çiçekler bulunduğunuz mekana Yang enerjisi getirecektir. Ama solan cansız çiçekler Yin enerjisine dönüşür. Bu yüzden ölmek üzere olan çiçekleri canlı ve taze çiçeklerle değiştirin.
- Rüzgar çanları iç ve dış mekanlardaki zararlı Chi'yi dağıtarak, faydalı Chi'yi ortama çekmekte fevkalade başarılıdır.
- Uzun koridorların sonundaki yatak odaları ya da ofisler, dar alanda hızlı akan güçlü, yıkıcı enerjiden olumsuz etkilenir. Bu tür odaların kapılarını, batı ya da kuzeybatıya bakıyorsa kırmızıya, güneye bakıyorsa maviye, doğuya ya da güneydoğuya bakıyorsa beyaza, güneybatı ya da kuzeydoğuya bakıyorsa yeşile boyayarak bu etkiyi engelleyin.
- Kafanızı meşgul eden, ne zamandır yapmak isteyip yapamadığınız işleri yapmanız, ödenmemiş faturaları ödemeniz gerekiyor. Böylece beyninizin bir tarafını meşgul eden şeylerden kurtuluyor ve pozitif unsurlara yer açıyor, enerji topluyorsunuz.
- Mutfakta bulunan eşyalar özelliklede ocağın yeri önemlidir. Ocak zenginlik, sosyal hayat açısından ciddi etkilere sahiptir. İçi her zaman temiz tutulmalı ve ateşleyicilerinin hepsinin aktif çalışır halde olduğundan emin olmalısınız.
- Giriş kapınızın üstüne, dışarıdan gelecek kötü enerjileri geri yansıtması için bir ayna asın.
- Yemek masanızın etrafındaki sandalyelerinizin çift sayıda olmasına dikkat edin. Tek bir sandalye yalnızlık anlamına geliyor.
Gizem Bölümüne Dönüş
Copyright © AllNet